جشنواره سی و چهارم فیلم فجر سینمای ایران

شوخی بزرگ در اعلام اسامی نامزدهای سودای سیمرغ

امکان مینا

اعلام اسامی کاندیدای بخش سودای سیمرغ جشنواره سی و چهارم فیلم فجر هم اعلام شد ,امسال هم مثل هر سال ,واکنش اهالی رسانه و هنرمندان را در پی داشت . هر ساله فیلم هایی که با حمایت دولت می شوند سهم حداکثری در نامزدهای سیمرغ داشته اند . امسال نیز در کمال ناباوری فیلم “امکان مینا” آن سهم حداکثری را از آن خود کرد . یکی از اعضای هیئت داوران نیز در کمال ناباوری پس از واکنش تند اهالی رسانه و هنرمندان به نامزد های اعلام شده اعلام کرد “معنای داوری همین است و اگر اشخاص دیگری داور می شدند اتفاق دیگری رخ می داد. داورها نظرشان را داده اند و اعلام نتایج بر اساس برآیند آرای داوران بوده است.” که چنین صحبت هایی از اعضای هیئت داوری که هرکدام در حوزه فعالیت خود خبره هستند بعید به نظر می رسد و فیلم “امکان مینا” که از ضعیف ترین آثار کمال تبریزی در چندسال اخیر و در ادامه مسیر سقوطش از قله های موفقیت بوده است . این فیلم که در حین اکرانش در برج میلاد و اهالی رسانه باعث ایجاد خنده های گاه و بی گاه شد و ایرادات ناتمامش در دکور و فضا ( از نمایش برج هایی که در دهه ۷۰ و ۸۰ ساخته شده اند و پژو ۲۰۶ هایی که به طور مداوم از کادر رد می شدند و شمارشگر چراغ راهنمایی و غیره در دهه ۶۰!) که نامزدی بخش طراحی صحنه و فیلمبرداری و کارگردانی را به همراه داشته که همگی ضعف های آشکار در این بخش های هستند . سورپرایز بعدی نامزدی “آخرین بار کی سحرو دیدی؟” در سه بخش اصلی بهترین فیلم ,کارگردانی و فیلمنامه است که این اتفاق در حالی رخ داده که از دید منتقدین ,مردم و حتی عوامل سازنده به خاطر مشکلات پیش آمده و قطع چندیدن باره فرآیند فیلمبرداری این اتفاق از سورپرایز های هیئت داورانی است که قرار بوده بی طرف رای بدهند.کاندید نشدن فیلم حاتمی کیا در بخش های اصلی در حالی که فیلم های ضعیفی همچون “امکان مینا” و “آخرین بار کی سحرو دیدی؟” حضور دارند از موارد تعجب برانگیز جشنواره امسال است.

سفارشی رای ندادند! کم لطفی نکنید

همچنین حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی شامگاه ۲۰ بهمن ماه در مراسم تجلیل از نامزدهای سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر ضمن تشکر از برگزارکنندگان این جشنواره و اهالی سینما اعلام کرد: آنهایی که می گویند داوران تحت فشار سازمان سینمایی و ما آرایشان را اعلام کرده اند در حق داوران کم لطفی می کنند.

وی افزود: من فقط یک تماس با داوران گرفته و از آنها خواستم عدالت را رعایت کنند که البته این سفارش هم نیاز نبود زیرا خودشان این موضوع را رعایت می کنند.

ایوبی با تاکید بر اینکه داوران جشنواره از بین فرهیختگان سینما هستند، بیان کردند: چطور می توان گفت چنین چهره ای چطور ممکن است سفارش مدیران را بپذیرند و آرایشان را بر این اساس اعلام کنند.

رییس سازمان سینمایی اضافه کرد: یک عده ای قبلا به ما می گفتند چرا در انتخاب های هیات های انتخاب و داوری دخالت می کنید و حالا همان ها می گویند چرا سفارش نکردید. لطفا تکلیف ما را مشخص کنید در این موارد دخالت کنیم یا نه.

این مدیر سینمایی با اشاره به اینکه هر رویدادی نقاط ضعف و قوت خود را دارد عنوان کرد: جشنواره فجر مجموعه ای از اتفاقات خوب و بعضا ناخوشایند از نظر بعضی ها است که در قبال جشنواره ای به این عظمت چنین مسایلی را می توان پذیرفت.

ایوبی در پایان گفت: خوشحالم برای اولین بار در مراسم های سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر‌ مراسم ها سر ثانیه برگزار می شود و این می تواند یک دست آورد در‌ سینمای ایران باشد.

امیر جدیدی بازیگر نقش اول مرد است

فارغ از این قضیه که امیر جدیدی چرا برای نقش اول فیلم “اژدها وارد می شود” کاندید نشد باید به این مسئله اشاره کنیم که امیر جدیدی در فیلم “من” بازیگر نقش اول مرد بوده است و نه بازیگر مکمل که در آن بخش مورد توجه هیئت داوران قرار گرفته است .

کاندید نشدن پانته آ پناهی ها به خاطر بازی درخشانش در نفس ,ستاره اسکندری و گوهر خیر اندیش و حامد بهداد به خاطر ایفای نقش در “نیمه شب اتفاق افتاد”, محسن کیایی برای بازی در فیلم “بارکد” , سحر دولتشاهی برای نقش متفاوتش در “وارونگی”,مریم پالیزبان به خاطر نقش ماندگارش در “لانتوری” که پس از سال ها به جریان اصلی سینمای ایران بازگشت نقش آفرینی کرد, همگی از غایبین اسمی نامزدهای بهترین بازیگری هستند .

درباره نویسنده

پویان صدقی

پویان صدقی

نظر بدهید