سینمای ایران سینمای جهان

پیمان معادى: من خط قرمزهاى خودم را دارم

image

پیمان معادی که این روزها سریال “شب” (The Night of) به کارگردانی استیون زیلیان با بازی او از شبکه HBO پخش می‌شود، در گفت‌وگویی با وب‌سایت والچر درباره تجربه بازی در این سریال، فعالیت در ایران و آمریکا و تفاوت کار در این دو کشور و البته سانسور در ایران صحبت کرده است. بخش‌هایى از این گفت‌وگو را بخوانید:

درباره سریال “شب” و چگونگی ورودش به پروژه: “شب” اولین کار من بعد از “جدایی نادر از سیمین” بود. قبل از این که سریال پخش شود، من سه چهار فیلم دیگر در آمریکا بازی کردم، مثل “کمپ ایکس ری”. فاصله زیادی بین قسمت اول سریال که برای HBO بازی کردیم و بقیه سریال پیش آمد؛ حدود دو سال پیش استیون زیلیان خالق “شب” به من گفت که جدایی را دیده و فیلم و بازی من را دوست داشته.

درباره ویژگی‌های نقش و نحوه نزدیک شدن به شخصیتی در سریال بازی می‌کند: وقتی فیلمنامه را خواندیم، داستان را خیلی دوست داشتم. یکی از آن داستان‌هایی بود که واقعا می‌خواستم با ایرانی‌ها به اشتراک بگذارم. بازی در نقش یک پدر، این اولین بار بود که چیزی مثل این را در آمریکا انجام می‌ دادم.

درباره خط قرمزهایی که رعایت می کند: فیلم‌های مشکل‌ ساز همانها هستند که خودم دوست ندارم در آنها بازی کنم. پس از روی ترس و این حرف‌ها نیست. اصلا. اما برای من خط قرمزهایی هست که دیگران ندارند. باید حواسم به آنها هم باشد.

درباره محدودیت و سانسور در ایران: سانسور اصلا خوب نیست، اما سانسور آنقدر قدرت ندارد که هنرمندان را از آنچه می‌خواهند بگویند، بازدارد. ما گاهی از آن به عنوان یک ابزار استفاده می‌کنیم. من به کشورهای زیادی رفته‌ام و با هنرمندان زیادی در سراسر جهان صحبت کرده‌ام. آنها مشکلات جدی‌تر از ما در ایران دارند.

درباره ارتباط و همکاری با اصغر فرهادی: البته که در آینده با هم کاری می‌کنیم. ما دوستان نزدیک هستیم. از همکاری با هم خیلی خوشحالیم.

در پاسخ به این نکته که گلشیفته فراهانی در ایران دچار ممنوعیت شد و آیا او هم نگرانی مشابهی دارد:اصلا نگران نیستم. حد و مرزهای خودم را دارم. به عنوان یک انسان یا یک هنرمند، همه ما حد و مرزهای و خط قرمزهای خود را داریم. هرکس حق دارد بر اساس حد و مرزهایی که دارد برای خودش تصمیم بگیرد. فکر نمی‌کنم مشکلی داشته باشم. البته کار کردن در دو اقلیم مختلف آسان نیست. ولی نگران نیستم. اگر کاری را برای من ممنوع کنند، کار دیگری می‌کنم. تمرکزم را بر بازیگری در فیلم‌های دیگر می‌گذارم یا می‌ نویسم.داشتن گزینه‌های مختلف باعث می‌شود احساس امنیت کنیم.

درباره نویسنده

آریان امیرخان

آریان امیرخان

نظر بدهید