تلویزیون

پشت پرده تولید نشدن فصل پنجم “پایتخت”

image

خشایار الوند روز گذشته در گفت وگویی با ایسنا اعلام کرد که همراه با محسن تنابنده مشغول نگارش سریالی کمدی برای سیروس مقدم هستند، این خبر یعنی اینکه ساخت و تولید فصل پنجم “پایتخت” فعلا منتفی است.

اما چر مقدم و تنابنده بی خیال سریال پرمخاطبشان شده اند و به جای تولید فصل جدید آن ترجیح می دهند که سریال دیگری را برای تلویزیون تولید کنند؟ یکی از سوالاتی که همیشه عوامل سریال “پایتخت” و مسولان شبکه یک بعد از پایان این سریال با آن روبه رو می شوند این است که فصل جدید آن چه زمانی و برای چه مناسبتی ساخته می شود، سوالی که البته همیشه با پاسخ های متناقضی هم همراه است، یک روز می گویند می سازیم و روز دیگر ساخت آن تکذیب می شود و همینطور ماجرا ادامه پیدا می کند. این ماجرا بعد از پایان فصل چهارم پایتخت هم اتفاق افتاد، ابتدا عنوان شد که فصل پنجم برای نوروز ساخته می شود، اما چند روز بعد رحمان سیفی آزاد مدیر گروه فیلم وسریال شبکه یک آن را تکذیب کرد و با صراحت گفت شبکه یک برای نوروز سریال دیگری را تولید خواهد کرد. بعد از منتفی شدن تولید پایتخت برای نوروز ۹۵، خبری دیگری آمد مبنی بر اینکه شبکه یک قصد دارد فصل جدید این سریال را برای رمضان ۹۵ آماده کند، ولی این خبر هم خیلی زود تکذیب شد.

با منتفی شدن تولید فصل پنجم “پایتخت” برای دو مناسبت پیش رو خیلی ها فرض را بر این گذاشتند که دلیل این امر مشکلات مالی تلویزیون است، اما با سپردن یک سریال کمدی جدید به تیم “پایتخت” مشخص شد که ماجرا چیزی فراتر از مشکلات مالی است، چراکه اگر این فرضیه درست بود، قاعدتا نمی بایست تولید سریال جدیدی دیگری هم سفارش داده می شد. اما ماجرا چیست و چرا تولید فصل پنجم پر مخاطب ترین سریال ده سال اخیر تلویزیون مسکوت مانده است. ماجرا از این قرار است که بعد از پایان فصل چهارم ، محسن تنابنده ، سیروس مقدم و الهام غفوری با تلویزون برای تولید فصل پنجم وارد مذاکره می شوند ، آنها تولید فصل جدید را منوط به واگذاری رایت سینمایی “پایتخت” می کنند و اعلام می کنند در صورتی حاضر به ادامه تولید این سریال هستند که حق استفاده از برند و شخصیت های “پایتخت” را برای ساخت یک فیلم سینمایی داشته باشند، شرطی که البته به شکل مشروط توسط محمود رضا تخشید مدیر وقت اداره کل نمایش سیما پذیرفته می شود، اما مدیران ارشد تلویزیون با آن مخالفت می کنند. گفته می شود یکی از سر سخت ترین مخالفان این پیشنهاد شخص ریس سازمان صدا و سیما محمد سرافراز است که عنوان کرده تلویزیون هرگز حاضر به اعطای امتیاز خاصی برای تولید فصل پنجم “پایتخت” نیست.

از همین رو و با توجه به مخالفت صریح مدیران ارشد تلویزیون پرونده سریال پر مخاطب سیروس مقدم بسته شده و آنها طرح دیگری را دست گرفته اند. آنطوری که الوند به ایسنا گفته نام این طرح که چهار، پنج قسمت آن هم نوشته شده “سنگ پا” نام دارد که احتمالا برای رمضان ۹۵ شبکه یک تولید خواهد شد.

منبع : هفت صبح

درباره نویسنده

آریان امیرخان

آریان امیرخان

نظر بدهید

یک کامنت