جشنواره سی و چهارم فیلم فجر سینمای ایران

وقایع نگاری روز ششم جشنواره/واکنش تند حاتمی کیا منتقدان را عصبانی کرد

نشست ششم فجر

ابراهیم حاتمی کیا مهمان نخستین نشست خبری روز ششم جشنواره فیلم فجر بود، مهمانی که با واکنش تندی که نشان داد منتقدان حاضر در نشست را عصبانی کرد.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی جشنواره سی و چهارم، کارگردان فیلم«بادیگارد»در نشست نقد و بررسی فیلم خود خطاب با منتقد جلسه گفت: «توضیح بدهید چرا بعضی از منتقدان اینقدر مریض هستند؟!» همین جمله کافی بود تا منتقدان حاضر در نشست به اعتراض بپردازند.

این حاشیه ها در نشست دوم نیز ادامه پیدا کرد و در جلسه نقد و بررسی «من» نیز پاسخ هایی به اظهارات حاتمی کیا داده شده و عنوان شد: «فیلم بد، منتقد بد تولید می کند و فیلم سفارشی، منتقد سفارشی.» این ها را خدایار قاقانی، منتقد جلسه گفت و به ماجرای نجات فیلم«موج مرده» حاتمی کیا با همراهی منتقدان اشاره کرد. البته حاتمی کیا پیش تر گفته بود نقدهای منتقدان هر چند او را همیشه عصبانی کرده اما باعث رشد فیلمسازی او شده است. حالا باید دید چرا او که پیش از این چنین اظهارنظری درباره منتقدان کرده بود، امروز چنین حرفی زد که قطعا در روزهای آینده بازهم واکنش منتقدان را برخواهد انگیخت.

از آمدن به روی فرش قرمز خجالت می کشم

البته نشست فیلم«بادیگارد» حاشیه دیگری هم داشت. حاتمی کیا روی فرش قرمز در شب نمایش فیلمش حاضر نشد، در حالی که یکی از سایت ادعا کرده بود او گفته چنین برنامه ای را قبول ندارد. در نشست خبری درباره این موضوع از حاتمی کیا سوال شد و گفت: « اصلا چنین حرفی را نزدم و منتشر کردن چنین صحبت‌هایی تنها بی اخلاقی و بی‌انصافی از سوی یک سایت بود و من اصلا نمی دانم از کجا به وجود آمد.» اما او توضیح دیگری هم برای حاضر نشدنش بر روی فرش قرمز داشت؛ «در حالت کلی حال و هوای فرش قرمز و فضاهای اینچنینی را ندارم و حتی خجالت می کشم. شرایط به شکلی است که مانند کروات که برای برخی حرام است و برای برخی نیست، فرش قرمز هم برای من حرام است.» صحبت های حاتمی کیا مورد تایید پرویز پرستویی هم بود، به طوری که او هم در ادامه گفت: «نمی‌خواهم به کسی بی‌حرمتی کنم اما بپذیریم هر کسی روحیه‌ای دارد. اصلا قصد بی‌حرمتی به کسانی که روی فرش قرمز راه می‌روند و یا آن را طراحی کرده‌اند ندارم، این نگاه شخصی است.»

آرزو داشتم لیلا حاتمی را از نزدیک ببینم

از دیگر اتفاقات جالب توجه ششمین روز جشنواره می توان به حضور بهنوش بختیاری و صحبت های او در نشست نقد و بررسی فیلم «من» اشاره کرد. او در این نشست با ابراز خوشحالی از حضور در این فیلم گفت: «همیشه دوست داشتم در یک فیلم«تفکری» بازی کنم.» بختیاری حتی بازی با لیلا حاتمی را هم غافلگیر کننده دانست و گفت: « روزی آرزو داشتم لیلا حاتمی را از نزدیک ببینم اما حالا با او هم بازی شده ام و این موضوع مرا هیجان زده می کرد.» او همچنین فیلم«من» را یک سر و گردن بالاتر از فیلم های دیگر سینما دانست.

کی مرام خبرنگاران و عکاسان را غافلگیر کرد

میلاد کی مرام، بازیگر فیلم«امکان مینا»نیز از دیگر افراد حاشیه ساز امروز بود که در سومین نشست نقد و بررسی که به فیلم «امکان مینا»مربوط بود نقش خود را به خبرنگاران تقدیم کرده و به یکباره در نیمه نشسن به اعطای گل هایی به عکاسان و خبرنگاران پرداخت. این اقدام او با استقبال و غافلگیری همه حاضران در نشست رو به رو شد. حتی کمال تبریزی هم اظهار بی اطلاعی کرد و گفت او هم شگفت زده است.

آهو خردمند و پولاد کیمیایی هم از مهمانان شب ششم جشنواره بودند.

همچنین در سانس ۲۲:۳۰ روز شنبه فیلم«کفش هایم کو؟»به کارگردانی کیومرث پوراحمد به نمایش درآمد که بر خلاف رویه مرسوم جشنواره پیش از نمایش این فیلم هنرمندان آن از فرش قرمز عبور نکرده و چنین مراسمی نداشتند.

«وارونگی»ساخته جدید بهنام بهزادی نیز در سانس ساعت ۱ بامداد به نمایش درآمد.

تعداد زیادی برای نمایش این فیلم در برج باقی نماندند و عده ای دیگر نیز سالن را در میانه های فیلم ترک کردند

«کفشهایم کو؟» سورپرایز روز ششم

کفشهایم کو ساخته کیومرث پور احمد که بعد از فیلم پنجاه قدم آخر جدیدترین ساخته او به شما می رود و سعی در پاک کردن خاطره بد آن فیلم داشت ,موفق شد و تماشاگران را در برج راضی نگه داشت. بازی درخشان رضا کیانیان در نقش یک بیمار آلزایمری قطعا برای او شانس دریافت سیمرغ را در پی خواهد داشت.

آبنبات سنگی , بتنی یا چوبی!؟

بدون شرح!

درباره نویسنده

پویان صدقی

پویان صدقی

نظر بدهید