جشنواره سی و چهارم فیلم فجر سینمای ایران

وقایع نگاری روز اول جشنواره فیلم فجر / همیشه نیمه شب اتفاق می افتد

نیمه شب اتفاق افتاد - ۱۳۹۴ -تینا پاکروان

به گزارش فیلم نیوز دیلی روز اول جشنواره فیلم فجر ناخواسته به طور رسمی به روز دوم متصل شد و تا ساعاتی از بامداد نیز ادامه داشت این اتفاق در سینماهای مردمی ( آزادی – کوروش و ….) به خاطر سانس های فوق العاده رخ داد و با اکران فیلم هایی همچون “خشم و هیاهو” ,”مالاریا” در سینماهای مردمی و در کاخ جشنواره به خاطر بی نظمی و جا به جایی برنامه های پخش ساعت ۲ بامداد اتمام رسید . در روز اول تقریبا عیار فیلم های مهم جشنواره امسال مشخص شد . تماشاگران هم در صفحه اینستاگرام فیلم نیوز تقریبا نظرات خود را اعلام کردند و ظاهرا بر خلاف انتظارات ,”خشم و هیاهو” در روز اول حتی با توجه به رسیدن به سانس فوق العاده در سینما آزادی نتوانسته آنطور که باید و شاید نظرات مخاطبان را جلب کند . “مالاریا” ساخته پرویز شهبازی که رگ خواب جشنواره فیلم فجر را در دستان خود دارد نیز در کمال ناباوری با سیگنال های منفی از طرف مخاطبان و حتی طرفداران سفت و سخت و پر و پا قرص فیلم هایش دریافت کرده است.

داستان آنچه در حاشیه 

*ابتدا از تریبون اعلام شد که نمایش فیلم “گیتا” به عنوان اولین فیلم بخش نگاه نو که در کاخ نمایش دارد به خاطر آنچه نقص فنی اعلام شد ( و بعدا در نمایش دیده شد!) با تاخیر پخش می شود . دقایقی بعد نمایش کنسل و ساعتی بعد نیز مجددا در تصمیمی ناگهانی اکران شد.
*تعداد افراد متفرقه در کاخ جشنواره با توجه به سخت گیری های بیش از پیش که هدف آن کاهش هزینه های کاخ بوده است همخوانی نداشت و گروه سنی «د» و «ه» به میزان فراوان در اطراف کاخ و حتی سالن دیده شدند .
*فیلم گیتا حین اکران علاوه بر مقابله با مشکلات ساختاری فیلمنامه و با مسئله دیگری نیز دست به گریبان بود و آن چیزی نبود جز مشکلات فنی پخش که هر از چند گاهی تصویر و صدا ناگهان قطع می شد . این اتفاق در اواسط فیلم منجر به ترک تعدادی از بینندگان از سالن شد.
*همزمان در کاخ مردمی جشنواره اولین نمایش “عادت نمی کنیم” در غیبت هدیه تهرانی و با حضور محمدرضا فروتن، پانته آ پناهی ها و ساره بیات آغاز شده بود و در فرش قرمز این فیلم ابراهیمیان فیلمش را به فاطمه معتمدآریا تقدیم کرد.
*در سینما اسقلال دیشب “هفت ماهگی” با حضور حامد بهداد اولین نمایش خود را داشت و صف طویلی مقابل این سینما تشکیل شده بود

*برای اولین نمایش  “مالاریا” در سینما آزادی هم ازدحام فراوانی شکل گرفت و فیلم پرویز شهبازی به سانس فوق العاده رسیده بود. سانس فوق العاده این فیلم ساعت ۲۲:۴۵ بود
*به عنوان شلوغ ترین فرش قرمز امروز در کاخ مردمی جشنواره که متعلق به فیلم “خشم و هیاهو” بود . نوید محمدزاده، طناز طباطبایی، رعنا آزادی ور، سعید چنگیزیان و هومن سیدی برای نمایش فیلم شان به پردیس ملت آمده بودند  و ازدحام شدیدی در داخل و خارج این سینما شکل گرفته بود

*استقبال فوق العاده از “خشم و هیاهو” در روز اول : دومین اکران فوق العاده ساعت ۲۴:۰۰ سینما آزادی_۴ سالن پردیس ملت به طور همزمان در حال نمایش فیلم هستند.

داستان قبض ها و صرفه جویی و مشکلات مالی !
گیتا” به عنوان اولین فیلم بخش نگاه نو و “نقطه کور” به عنوان اولین فیلم بخش سودای سیمرغ امروز در کاخ جشنواره به نمایش در آمدند که در هردو نقاط مشترکی دیده می شد . فارق از مسائل داستانی مشکلات افتصادی بخش متوسط جامعه به شدت در این دو فیلم نقش پر رنگی داشت ,قبض های گران قیمت گاز و برق ,قیمت های بالای ارز تقریبا بخش بزرگی از داستان و یا حواشی آن را شکل می دادند .

“گیتا” ,”شیار ۱۴۳” نبود!
فرمول مورد نظر عوامل فیلم ظاهرا به شرح زیر بوده است :
مریلا زارعی+گریه و زاری +عصاره فیلم هندی + فرزند شهید ( فوت شده ) + هر متغیر دیگری = موفقیت
که البته محاسبات اشتباه از آب در آمد و به طور ناخواسته ای اتقاقات طوری رقم خورد که بیشتر از آنچه از اشک های مریلا زارعی ناراحت شویم ,از کُپی  برداری از فرمول موفق قبلی ناراحت می شویم که یک فرمول هنری هیچ وقت پاسخ یکسانی نخواهد داد .

“نقطه کور” از دست رفت
حفظ ریتم مشکل تمام سه فیلمی بود که امروز دیده ام . “نقطه کور” که به طور کل تکلیفش با ریتم مشخص نبود از اواخر فیلم هم رسما کلاف از دست کارگردان خارج شد . ولی در “نیمه شب اتفاق افتاد” مشکل از آنجایی شروع شد که تمام آنچه به بهترین شکل در آن باغ خوش آب و رنگ می گذشت رها شد و به فراموشی سپرده شد .

پیشنهاد روز :نیمه شب اتفاق افتاد

بهترین فیلم جشنواره در روز اول با اختلاف فراوان . بازی های درخشان گروه بازیگران فیلم از رویا نونهالی ,حامد بهداد,گوهر خیراندیش ,آتیلا پسیانی تا بازیگران با نقش های فرعی که قطعا(اگر اتفاق خاصی نیفتد) از میان این اسامی در فهرست نامزد های بهترین بازیگر حداقل دو نفر حضور خواهد داشت.
حضور فوق العاده پر رنگ تینا پاکروان به عنوان کارگردان این اثر در به نمایش در آمدن یکی از متفاوت ترین حضورهای حامد بهداد در سالیان اخیر را نباید نادیده گرفت و همچنین حضور کوتاه اما درخشان گوهر خیراندیش.

شما داور جشنواره باشید

رای گیری بهترین فیلم از نگاه مخاطبان فیلم نیوز دیلی که تا روز اختتامیه ادامه خواهد داشت

بهترین فیلم بخش سودای سیمرغ از دید شما کدام است؟(می توانید دو انتخاب داشته باشید)

  تاریخ شروع رای گیری : ۱۳۹۴-۱۱-۱۲ @ ۰۴:۵۵
  تاریخ اتمام رای گیری: No Expiry

 • ابد و یک روز (477 رای)
 • بادیگارد (355 رای)
 • اژدها وارد می شود (265 رای)
 • بارکد (238 رای)
 • لانتوری (223 رای)
 • خشم و هیاهو (167 رای)
 • هفت ماهگی (114 رای)
 • ایستاده در غبار (85 رای)
 • نیمه شب اتفاق افتاد (66 رای)
 • سیانور (57 رای)
 • عادت نمیکنیم (48 رای)
 • دختر (39 رای)
 • من (37 رای)
 • زاپاس (35 رای)
 • مالاریا (20 رای)

تعداد رای دهندگان و تعداد کل رای ها :1,909 , 2,226

Loading ... Loading ...

درباره نویسنده

پویان صدقی

پویان صدقی

نظر بدهید

۷ نظر