سینمای ایران

نظر مهدى فخیم زاده درباره توقیف فیلم ها

image

مهدی فخیم زاده : با عدم نمایش “خانه پدری” و “عصبانی نیستم!” سرمایه گذار از سینما فراری داده می شود

مهدی فخیم زاده بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون با حضور در برنامه “شهر فرنگ” شبکه خبر که با اجرای حمید مدقق برگزار می شود، به بررسی حال و روز سینمای ایران پرداخت.

فخیم زاده گفت: فیلم نیاز به سرمایه گذار دارد و سرمایه گذار امنیت می خواهد. وقتی به فیلمی پروانه نمایش می دهند ولی اشخاص و نیروهایی خارج از سینما جلوی نمایش را می گیرند تکلیف سرمایه چه می شود؟
مثلا به فیلم “خانه پدری” آقای عیاری پروانه نمایش داده اند ولی وقتی آقای عیاری نمی تواند فیلمش را اکران کند، در نتیجه خود به خود سرمایه را فراری داده اند. وقتی برای فیلم “عصبانی نیستم!” درمیشیان آن اتفاق می افتد و جلوی نمایشش را می گیرند سرمایه گذار فراری داده می شود. همه مسایل که به معاونت سینمایی برنمی گردد. مقصر آقای ایوبی و معاونت سینمایی هم نیستند. سرمایه که فرار می کند بدنه سینما بی کار می شوند.

فخیم زاده درباره اعتیاد و فساد اخلاقی که اظهار می شود در سینما وجود دارد گفت: سینما حالت ویترین دارد و هر اتفاقی که بیافتد سریعا برجسته می شود. مثلا بحث اعتیاد که بزرگ شده است در مقایسه با دیگر مشاغل تا این اندازه بزرگ نیست.در خصوص فساد هم اگر سینمای ایران با سینمای دنیا مقایسه شود، سینمای ایران بسیار پاک است.

حالا یک خانمی که چند فیلمی در ایران بازی کرده از ایران رفته و می گوید من به فساد تن ندادم، خب همین شما چطور همین چهار پنج فیلم را بازی کردی! من نمی گویم فساد نیست. همان قدر که در مشاغل دیگر فساد هست ، در سینما هم هست. ولی در سینما بیشتر رعایت می شود چون با خودش تبعات دارد و زود برجسته می شود. من به عنوان کسی که سالهاست در سینما کار می کنم چیزی ندیدم.

درباره نویسنده

آریان امیرخان

آریان امیرخان

نظر بدهید