سینمای ایران

مراسم یارکشی سیاسی یا رونمایی از یک اثر هنری ؟

photo_2016-04-15_18-28-20

دوشنبه هفته گذشته مصادف شده بود با مراسم رونمایی از دو فیلم «نیمرخ ها» اثر ایرج کریمی و «یتیم خانه ایران» ساخته ابوالقاسم طالبی .  این دو مراسم به ترتیب در سینما فرهنگ و کوروش برگزار شدند . “نیمرخ ها” در غیاب ایرج کریمی در جشنواره فیلم فجر جایزه ویژه هیئت داوران را از آن خود کرد و مورد توجه قرار گرفت و فیلم ابوالقاسم طالبی هم که تقریبا اکثر اوقات به خاطر عقاید غیر سینمایی خود در کانون توجه قرار می گیرد . تیم خانه از جهت دیگری نیز برای اهالی رسانه جذاب بود و آن هم عدم نمایشش در جشنواره سال قبل فجر بود و این اولین رونمایی عمومی از این فیلم به حساب می آید.این دو مراسم البته در ظاهر صرفا مراسم اکران خصوصی دو فیلم بود اما در واقع قدرت نمایی دو گروه از صاحبین قدرت در عرصه های مختلف بود . کافیست به لیست مهمانان این دو مراسم نگاهی بیاندازیم . در سینما فرهنگ , دکتر سیدمحمدرضا خاتمى، زهرا اشراقى، دکتر على جنتى، الیاس حضرتى، فاطمه هاشمى رفسنجانى، ابراهیم اصغرزاده، دکتر غلامرضا ظریفیان، دکتر على ربیعى، مسعود سلطانى فر که همگی از فعالان عرصه سیاست در یک قطب هستند ,حضور داشتند .
photo_2016-04-15_18-28-20

photo_2016-04-15_18-29-14
در مراسم رونمایی “یتیم خانه ایران” و در سالن شماره یک پردیس سینمایی کوروش سردار نقدی، سردار رادان، ابراهیم حاتمی‌کیا، سعید حدادیان، الهام چرخنده، سید نظام‌الدین موسوی، حسینی-وزیر سابق ارشاد- جواد نوروز بیگی، بهمنی، محسن اسلام‌زاده که تقریبا همگی از فعالان عرصه سیاست و فرهنگ و البته در جبهه مقابل هستند در این مراسم حضور داشتند .

resized_1556843_395 resized_1556842_553 resized_1556839_402

آیا برگزاری این دو مراسم و دعوت چنین مهمانانی اتفاقی بوده است ؟ حضور علی جنتی وزیر ارشاد فعلی به همراه محمدرضا خاتمی و در مراسم نیمرخ ها و در سمت مقابل حضور سردار نقدی و سردار رادان و همچنین حضور وزیر ارشاد دولت قبلی در مراسم از نکات قابل توجه این مراسم بوده است . حضور الهام چرخنده از نکات قابل توجه دیگر بوده است و به طور کل فضای این مراسم بیشتر شبیه اکران فیلم «قلاده های طلا» اثر قبلی ابوالقاسم طالبی بود.

حال باید دید در این نبرد در روز ها و احتمالا ماه های آینده نیز ادامه خواهد داشت چه تاثیری بر فروش و وضعیت این فیلم خواهد گذاشت و آیا نیمرخ ها که پرفروش ترین فیلم گروه هنر و تجربه در نوروز ۱۳۹۵ بود به روند خوب خود ادامه می دهد یا خیر ؟ 
 

درباره نویسنده

پویان صدقی

پویان صدقی

نظر بدهید

۳ نظر