سینمای ایران

“لانتورى” به برلین مى رود

image

فیلم سینمایى “لانتوری” ساخته رضا درمیشیان دومین فیلم ایرانی راه‌ یافته به فستیوال برلین است.

این فیلم به بخش پانورامای برلین ۲۰۱۶ راه ‌یافته است. درمیشیان دو سال قبل با “عصبانی نیستم” در همین بخش حاضر بود و حالا برای دومین بار حضور در برلین را تجربه می‌کند.

سومین ساخته بلند سینمایی درمیشیان هم چون آثار قبلی این کارگردان اثری اجتماعی است. “لانتوری” در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره فیلم فجر نیز حضور دارد. فیلمی که در آن نوید محمدزاده، باران کوثری و مریم پالیزبان نقش‌آفرینی کرده‌اند.

محمدزاده که با “عصبانی نیستم” به سینمای ایران معرفی شد دومین همکاری‌اش را با درمیشیان تجربه کرده و باران کوثری هم در هر سه فیلم این کارگردان جلوی دوربین رفته است. بازی مریم پالیزبان را که سیزده سال پیش در “نفس عمیق” درخشیده بود، شاید بتوان کنجکاوی‌ برانگیزترین نکته فیلم درمیشیان در حوزه بازیگری دانست.

البته آنچه بیشتر از هر چیزی کنجکاوی عمومی سینمادوستان را بر می‌انگیزد، رویکرد تازه درمیشیان به جامعه ایران در سومین ساخته‌اش است. پس از “عصبانی نیستم” درمیشیان به فیلمسازی تبدیل شده که هر فیلمش می‌تواند به‌ منزله اتفاقی تازه قلمداد شود. فیلمساز جوان و خوش‌ قریحه‌ای که خوشبختانه حرفی برای گفتن را کنار “چگونه گفتن” لحاظ می‌کند و مضمون برایش همانقدر مهم است که فرم.

با تمام جنجال‌ هایی که پس از نمایش “عصبانی نیستم” به پا شد و درنهایت هم به اکران نشدن فیلم انجامید، درمیشیان در این دو سال ترجیح داد سکوت کند و جای پرداختن به حاشیه، فیلم سومش را بسازد.
رویکرد جشنواره برلین به آثار اجتماعی نیز می‌تواند طلیعه‌ ای برای موفقیت “لانتوری” در بخش پانورامای این فستیوال باشد.

عکس: نوشین جعفرى

درباره نویسنده

آریان امیرخان

آریان امیرخان

نظر بدهید