سینمای ایران

فیلم‌سازان مطرح به مهلت مقرر جشنواره فیلم فجر اعتنا می‌کنند؟

IMG_4362

امسال دبیرخانه جشنواره چند بار تأکید کرده تا ۲۵آذر باید نسخه راف‌کات فیلم‌ها به دفتر جشنواره برسد. نسخه‌ای که باید کامل باشد و اعضای هیئت انتخاب نسخه ناقص یا سکانس‌هایی از فیلم‌ها را نخواهند دید. هرچند برای تکمیل مونتاژ و انجام صداگذاری و ساخت موسیقی تا ۱۵دی فرصت دارند. به گزارش سینما،این‌که مانند برخی دوره‌ها این مهلت جابه‌جا شود یا دبیرخانه پای زمان‌بندی‌اش بایستد، طی روزهای آینده مشخص خواهد شد اما اگر همه‌چیز سر جایش باشد فیلم‌هایی که تا امروز کلید نخورده‌اند، با توجه به فاصله ۱۰روزه تا این مهلت به‌طورقطع به جشنواره سی‌وچهارم نخواهند رسید. فیلم‌های در حال فیلم‌برداری وضعیت برزخ‌گونه‌ای دارند و فیلم‌هایی که فیلم‌برداری‌شان به پایان رسیده، به احتمال فراوان نسخه راف‌کات‌شان را تا زمان ارائه شده به جشنواره ارائه می‌دهند.

«رگ خواب»؛ غایب قطعی
سازندگان فیلم «رگ خواب» فرم حضور در جشنواره را پرکرده‌اند. بااین‌وجود و باوجود برخی اخبار فیلم تازه حمید نعمت‌الله هنوز کلید نخورده و سازندگان «رگ خواب» هم‌‌چنان در حال تکمیل فهرست بازیگران و عوامل این فیلم هستند. بر اساس اخبار رسیده به «سینما» قرار است با پایان پیش‌تولید و انتخاب عوامل و بازیگران، فیلم‌برداری این فیلم هفته آینده در تهران آغاز شود. ازآن‌جاکه فیلم نعمت‌الله هفته آخر آذر کلید می‌خورد، با مهلت اعلام شده به‌طورقطع حمید نعمت‌الله اولین غایب جشنواره فجر خواهد بود.

«فروشنده»؛ فیلم‌برداری تا پایان بهمن
فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی چند روزی است که کلید خورده، بااین‌وجود اصغر فرهادی دیگر غایب قطعی جشنواره سی‌وچهارم است. از ابتدا هم سازندگان برنامه‌ریزی‌شان برای آماده شدن فیلم تا اردیبهشت ۹۵ بود. فیلم فرهادی فرم جشنواره را پر نکرده و حتی اگر پر می‌کرد، با توجه به ادامه فیلم‌برداری این فیلم تا اواخر بهمن، به‌طورقطع به جشنواره نمی‌رسد.

«صاف کننده»، «زاپاس»، «سیانور» و «فِراری» در تلاش برای رسیدن
فیلم مصطفی کیایی دو هفته است که فیلم‌برداری‌اش آغاز شده و سازندگان فیلم با تدوین هم‌زمان نیما جعفری‌جوزانی در تلاشند فیلم‌شان را به جشنواره فجر برسانند. «سیانور» بهروز شعیبی هم‌‌ چنین وضعیتی دارد. فیلم بهروز شعیبی با توجه به این‌که در دهه۵۰ می‌گذرد، تولید سختی دارد و ۱۰روز است فیلم‌برداری‌اش آغاز شده. این فیلم هم با تدوین هم‌زمان امیدوار به رساندن فیلم به جشنواره است. در این بین «زاپاس» برزو نیک‌نژاد نیز به چشم می‌خورد که فیلم‌برداری‌اش به‌تازگی در شمال کشور آغاز شده است. فیلم علیرضا داودنژاد اما وضعیت متفاوتی نسبت به دیگر فیلم‌ها دارد. این فیلم دیروز کلید خورد و سازندگان فیلم در تلاشند فیلم را به جشنواره برسانند. ممکن است کسوت داوودنژاد موجب شود مدیران جشنواره برای «فِراری» مهلت کوتاهی تا پایان کار هیئت انتخاب در نظر بگیرند تا یک چهره پیشکسوت هم در جشنواره سی‌وچهارم حاضر باشد.

سه‌فیلم اول در میانه‌های راه
حمیدرضا قربانی، داریوش غذبانی و سعید روستایی فیلم‌سازان‌اولی هستند که این روزها در حال فیلم‌برداری فیلم‌شان برای رسیدن به جشنواره هستند. این فیلم‌ها در میانه‌های فیلم‌برداری هستند، هر چند سازمان سینمایی اعلام کرده از رسیدن فیلم‌سازان‌اول به جشنواره حمایت می‌کند و به نظر می‌رسد این فیلم‌سازان هم با چند روز تخفیف امکان رساندن فیلم‌های‌شان به جشنواره سی‌وچهارم را داشته باشند.

دراکولا؛ ادامه فیلم‌برداری تا آخر ماه

فیلم‌برداری فیلم تازه رضا عطاران تا آخر ماه به پایان می‌رسد. فیلمی که به نظر می‌رسد از پرفروش‌های گیشه باشد، فرم حضور در جشنواره فجر را هم پر کرده تا با ورود احتمالی به جشنواره مخصوصاً در رشته بازیگری شانسش را برای کسب جوایز امتحان کند.

پلیس‌بازی؛ در راه اکران
فیلم پیمان قاسم‌خانی دیگر غایب قطعی جشنواره است. بازیگران فیلم انتخاب شده‌اند و فیلم هم به‌زودی کلید می‌خورد اما سازندگان فیلم نه برنامه‌ای برای حضور در جشنواره دارند و نه عجله‌ای برای این کار می‌کنند و قصد دارند این فیلم را برای نوروز ۹۵ آماده نمایش کنند.

و فیلم‌های دیگر
«دو دزد، دو پری» حسین قناعت به‌تازگی کلید خورده اما به جشنواره نمی‌رسد. «اروند» پوریا آذربایجانی فرم پر کرده اما با توجه به شروع نشدن فیلم‌برداری به جشنواره نمی‌رسد. «۱۷۵غواص» سعید چاری هم با وجود انتخاب بازیگران تا شروع فیلم‌برداری کار زیادی دارد. فیلم‌های مسعود کیمیایی و داریوش مهرجویی، محمدرضا هنرمند، مهدی کرم‌پور، عبدالرضا کاهانی و کیانوش عیاری هم تا شروع فیلم‌برداری راه زیادی دارند و از دیگر غایبان جشنواره سی‌وچهارم
خواهند بود.

درباره نویسنده

پویان صدقی

پویان صدقی

نظر بدهید