سینمای ایران

” فروشنده ” یکى از هفت شانس اصلى اسکار است

۱۴۷۵۴۹۷۶۶۲۷۵۲

منتقد نشریه سینمایی “ایندی وایر” در پیش‌بینی اسکار ۲۰۱۷ نام فیلم “فروشنده” را به عنوان یکی از ۷ شانس اصلی شاخه بهترین فیلم خارجی معرفی کرد.

فرصتی که آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار برای کشورهای مختلف جهت معرفی فیلم‌های مورد نظرشان برای حضور در شاخه “بهترین فیلم غیرانگلیسی” تعیین کرده بود، امروز (سوم اکتبر، ۱۲ مهرماه) به پایان می‌رسد.

از میان ۸۳ کشوری که تاکنون فیلم‌های برگزیده خود را معرفی کرده‌اند، آنچه مسلم به نظر می‌رسد این است که اغلب کشورهای صاحب سینمای جهان ساخته‌های سینماگران مولف و باسابقه خود را برای حضور در اسکار ۲۰۱۷ انتخاب کرده‌اند و حضور چهره‌هایی چون پل ورهوفن، پدروالمادوار و فیلم‌های منتخب از جشنواره‌های کن، برلین و ونیز رقابت امسال اسکار خارجی را دشوارتر و نزدیک‌تر از همیشه جلوه می‌دهد.

آن تامپسون منتقد نشریه سینمایی ایندی وایر در پیش‌بینی خود درباره شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار نام ۷ فیلم شامل “او” (فرانسه)، “از دور دست” (ونزوئلا)، “شوالیه” (یونان)، “جولیتا” (اسپانیا)، “نرودا” (شیلی)، “فروشنده” (ایران) و “تونی اردمن” (آلمان) را به عنوان شانس‌های اصلی کسب جایزه در این شاخه از جوایز اسکار معرفی کرده است.

“فروشنده” با کسب دو جایزه بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) و بهترین (فیلمنامه) درخشش فوق‌العاده‌ای در جشنواره کن امسال داشت.

این فیلم روایتگر داستان زن و شوهر جوانی است که در حال اجرای نمایشنامهٔ “مرگ فروشنده” هستند. این زوج پس از اجاره یک آپارتمان مشکلاتی به وجود می‌آید و رابطه میان آنها دچار چالش می‌شود.

“فروشنده” تاکنون جایزه بهترین فیلم بین‌المللی جشنواره مونیخ آلمان و جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم آمستردام را نیز دریافت کرده است.

عکس: حبیب مجیدى

درباره نویسنده

آریان امیرخان

آریان امیرخان

نظر بدهید