سینمای ایران

شورای راهبردی سینما خواستار واگذاری سینماهای دولتی به بخش خصوصی شد

۲۲۶۳۲۰_۳۴۲

بیانیه سوم شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران هیاهوی بسیاری در سینمای ایران به پا کرد، نه فقط نکته‌ای که در آن بیانیه درخواست شده بود که قطع تولیدات دولتی بود، بلکه واکنش‌ها به بیانیه چند هفته‌ای سروصدایی در سینما به راه انداخت تا این‌که نوبت به بیانیه چهارم رسید. در بیانیه چهارم این بار پیشنهاد واگذاری مدیریت سالن‌های سینمای دولتی به بخش خصوصی مطرح شد.
روند کلی بیانیه‌های شورای راهبردی تصویری از سینمای غیردولتی و صنعتی ارائه می‌کند؛ تصویری که شاید شبیه آرزوهای گروهی از سینماگران را بیان کند و اشاره‌ای به کاستی‌های اساسی سینمای ایران داشته باشد؛ اما رسیدن به آن سخت می‌نماید.
شاید همین دشواری‌ها در رسیدن به راهکارهای عملی است یا هر دلیل دیگری که موجب شده شورای راهبردی سینما خود را غیر اجرایی بنامد تا بتواند در جایگاه یادآوری‌کننده مشکلات سینما، مسائلی که وجود دارد را یادآوری کند.
ماجرای واگذاری مدیریت سالن‌های سینمای دولتی به بخش خصوصی به طور مشخص جایگاه حوزه هنری را در سینماداری که در اصل صاحب بیش از یک سوم سالن‌های سینمای کشور است یادآوری می‌کند.
در ادامه با نگاهی به بیانیه شورای راهبردی سه تن از اهالی سینمای ایران نیز دیدگاه خود را در مورد این موضوع مطرح می‌کنند. سیدضیا هاشمی به‌عنوان یکی از فعالان قدیمی حوزه و عضو فعلی شورای راهبردی، امیرحسین علم‌الهدی در مقام یکی از مسئولان قبلی حوزه هنری که در حال حاضر نیز در موسسه بهمن سبز که مسئولیت سالن‌های حوزه را برعهده دارد مسئول است و هم‌چنین عباس رافعی فیلم‌سازی که در جریان نمایش فیلمش در سینماهای حوزه به مشکل برخورده بود.

درباره نویسنده

پویان صدقی

پویان صدقی

نظر بدهید