سینمای ایران

شب یلدای پوراحمد

img_6350

کیومرث پوراحمد ابتدا با عنوان دستیاری استاد کیارستمی فعالیتش را بعد از انقلاب به صورت جدی شروع کرد ، او رفته رفته خود را از سینمای کیارستمی جدا کرد و آثار پرفروش برای مخاطب عام سینمای ایران مثل خواهران غریب از خود به یادگار گذاشت .سریال های سرنخ و قصه های مجید هم از سریال های محبوب میان مخاطبان ایرانی هستند.
اما امشب به مناسبت شب یلدا قصد داریم با نگاهی به یکی از متفاوت ترین آثار سینمایی ایران ، ادای دینی به این کارگردان دوست داشتنی داشته باشیم .
شب یلدا از لحاظ فرم و ساخت به جرات یکی از سخت ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران است.فیلمی که در لکیشن ثابت با یک بازیگر و کمک گرفتن از میزانسن های هوشمندانه و البته فضای تاریک سکانس ها که به گفته کارگردان زندگی شخصی خودش را روایتگر است ،زندگی میانسالی مردی تنها که عشق و فرزندش را از خود دور کرده و در برزخ نبود آن ها زندگی میکند را روایت می کند.
کارگردان برای حفظ ساختار روایی فیلم دست به انتخاب های هوشمندانه ای زده است ، هر حرکت اضافی میتوانست ضربه ای به اثر باشد ، اما پوراحمد با استفاده از تجارب دستیاری استاد کیارستمی و توجه به ابتدایی ترین ابزار و وسایل خانه ی حامد هم بیننده را به اصطلاح پای فیلم نگه دارد ، هم ارتباط عمیقی با مفهوم کارگردان برقرار کرده است.
با استفاده از یک تلفن هم تحرک درونی در فیلم ایجاد کرده هم به روایتش ظرافت بخشیده.
استفاده بکر از نوار ویدیویی برای فلش بک زدن و ایجاد ارتباط تماشاگر با نقش اصلی فیلم و صدالبته میزانسن های فکر شده پور احمد در کنار هم قرار دادن تولد و مرگ عشق تصویری زنده از ارتباطات عمیق احساسی بین انسان ها به بیننده هدیه می کند.
از قسمت های دوست داشتنی برای من افتادن تکه ای از سقف روی سفره ی فروتن به سادگی بیانگر ضربه ای است که درون حامد رخ داده ،استفاده ی هوشمندانه از شعر و ادبیات چنان گرمایی به اثر بخشیده که همچنان خیلی از رسانه های سمعی و بصری از موسیقی فیلم استفاده می کنند.
شب یلدا نگاهی به سوال چگونگی پیدا کردن خود خویشتن در دنیای مدرن پیرامون ماست ، روانشناسان فیلم شب یلدا را نگاهی به علل مهاجرت و تاثیر آن بر زندگی انسان امروزی میدانند ، اینکه انسان امروزی برای عبور از دنیای سنتی پیرامونی خود به دنیای مدرن دست به توجیح خود کرده و در این فیلم برای بیان علت عینی ، همسر حامد آینده ی فرزندشان را بهانه مهاجرت کرده و در خارج هیچ توجهی به او نمیکند .

شب یلدا به زیبای تنهایی را نشان میدهد ، تنهایی آزار دهنده در طولانی ترین شب سال که به کمک قالب مدیا و هنرنمایی کیومرث پوراحمد به اثری ماندگار تبدیل شده است.

یلدای ۱۳۹۵ مبارک

درباره نویسنده

علیرضا قاضی

نظر بدهید