جشنواره سی و چهارم فیلم فجر سینمای ایران

سکانس اول جشنواره فجر با یک مستند کلید می خورد

نیمه شب اتفاق افتاد - ۱۳۹۴ -تینا پاکروان

به گزارش فیلم نیوز دیلی به نقل از ایرنا، مستند «اهالی خیابان یکطرفه» نخستین فیلم سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر است که در بخش سینماحقیقت ساعت ۱۴:۳۰ در برج میلاد به نمایش درمی آید.
این فیلم سومین مستند بلند مهدی باقری به تهیه کنندگی وی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان سینمایی است.
مستند اهالی خیابان یکطرفه درباره زندگی و حضور هشت نفر از اهالی خیابان قوام السلطنه سابق و ۳۰ تیر کنونی است.
مهدی باقری متولد ۶۰ از تهران، مستندساز و تدوینگر است. وی تاکنون هشت مستند همچون شرق اندوه، اهالی خیابان یکطرفه، پیر پسر، پاطوق، ناگهان تو گم شدی، دیوار آخرین بوم نقاش، مرغ سحر و اهمیت عارف بودن ساخته و موفق به کسب تندیس بهترین پژوهش و بهترین فیلم از نهمین جشن منتقدان سینمای ایران برای فیلم اهالی خیابان یکطرفه شده است.

 برداشت دوم از قضیه اول؛ تلاش برای ساخت اولین فیلم بلند
«برداشت دوم از قضیه اول» نیز که ساعت ۱۶ روی پرده می رود، اولین فیلم بلند سینمایی پویان باقرزاده به تهیه کنندگی خود اوست. مهران میری، مینا زمان، عاطفه جمالی و پدرام انصاری از بازیگران این فیلم هستند. موضوع این فیلم در مورد یک گروه فیلمسازی است که تصمیم به ساخت یک فیلم بلند می گیرند.
به گفته کارگردان، فیلم برداشت دوم از قضیه اول حاصل تلاش جمعی است که در یک پروسه یک ساله رشد کرد و بیشتر از همه لذت بردن از پروسه خلق یک اثر مهم بود.
وی گفته که تمرین به شیوه تئاتری ها یکی از روش هایی بود که سعی کردیم با استفاده از آن لذت بیشتری از کار ببریم. پویان باقرزاده متولد ۶۵ از تهران است.
وی مدرک کارشناسی معماری از دانشگاه هنر معماری ایروان ارمنستان و کارشناسی ارشد هنر از دانشگاه برایتون انگلستان دارد. وی پیش از این چند فیلم کوتاه و یک فیلم مستند از جمله فیلم هایی همچون صبح بخیر بچه ها، رابطه، رگ زنی و روزها ساخته است.

گیتا؛ دل مشغولی‌های مادری دور از فرزند
«گیتا» فیلم بعدی است که ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه به نمایش گذاشته می شود، گیتا اولین فیلم بلند سینمایی مسعود مددی به تهیه کنندگی مجید شیخ انصاری است.
مریلا زارعی، حمید آذرنگ، سارا بهرامی، بهناز جعفری، نادر فلاح، یلدا قشقایی، کتایون سالکی، محمدحسین محمدیان و رامین افشاری از بازیگران این فیلم هستند.
گیتا و همسرش امیر دل مشغولی های زندگی ساده خود را دارند. گیتا بعد از گذشت دو سه سال از رفتن پسرش به خارج از کشور هنوز به شدت دلتنگ است و دوری او را تحمل نمی کند. فارغ از همه تدابیر و دلخوشی های ساده آنها، سرنوشت تغییرات پیچیده و غیرمنتظره ای برایشان رقم می زند.

نقطه کور؛ رویایی که به واقعیت می‌پیوندد
فیلم «نقطه کور» از مجموعه فیلم های سودای سیمرغ نیز ساعت ۲۱ به نمایش در می آید. این فیلم سومین فیلم بلند سینمایی مهدی گلستانه است که خودش تهیه کنندگی آن را برعهده دارد.
احسان بیگلری با همکاری پریسا هاشم پور فیلمنامه نقطه کور را نوشته است. محمدرضا فروتن، هانیه توسلی، شقایق فراهانی، محسن کیایی، خاطره اسدی، مریم بوبانی، نیکی مظفری، علیرضا زمانی نسب، سید احمد محمدی، سارا ربیعی، سجاد شهرابی، یلدا نوریان، حسین قورچی و مهدی پارسا از بازیگران این فیلم هستند.
نقطه کور داستان زندگی خسروست که ۲۳ روز را بر پهنه دریا و دور از خانواده اش گذرانده است، با دنیایی از ابهامات فکری که تمام مدت همراه او بوده وارد خانه اش در تهران می شود اما تمام ذهنیت هایش عینیت یافته و قادر به مقابله با مسائل پیش آمده نیست تا اینکه…

نیمه شب اتفاق افتاد؛ برشی از تهران امروز
آخرین فیلمی که روز اول جشنواره فیلم فجر در برج میلاد ساعت ۲۲:۳۰ به نمایش در می آید، فیلم «نیمه شب اتفاق افتاد»، دومین فیلم بلند سینمایی تینا پاکروان در مقام کارگردان است که خودش تهیه کنندگی آن را برعهده دارد.
حامد بهداد، رویا نونهالی، گوهر خیر اندیش، آتیلا پسیانی، ستاره اسکندری، رابعه اسکویی، سینا رازانی، کریم امینی ، فرناز زوفا، دینا آبرون، علی تاجیک، محمد فیروز بخت، مهراب رضایی و شقایق فراهانی از بازیگران این فیلم هستند. داستان این فیلم درباره عشق های نامتعارف تهران امروز از عروسی تا عزاست.
پاکروان معتقد است نیمه شب اتفاق افتاد برشی از تهران امروز است که در قالب اجتماعی و روایت تک خطی ساخته شده است.
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر دوازدهم تا بیست و دوم بهمن ماه برپاست. این جشنواره در بخش های سینما حقیقت برای نمایش فیلم های مستند، سینمای هنر و تجربه با فیلم های تجربی و موضوعات معناگرا، بخش سودای سیمرغ مختص مسابقه سینمای ایران و نگاه نو برای اولین اثر هر کارگردان برگزار می شود.
در بخش سینما حقیقت ۱۱ فیلم مستند، در بخش سینمای هنر و تجربه ۱۱ فیلم، در بخش سودای سیمرغ ۲۲ فیلم و در بخش نگاه نو ۱۱ فیلم به نمایش در می آید.

درباره نویسنده

پویان صدقی

پویان صدقی

نظر بدهید

۲ نظر