جشنواره سی و چهارم فیلم فجر سینمای ایران گالری عکس

فیلم سینمایی”سینما نیمکت” – معرفی مهمترین فیلم های جشنواره فیلم فجر

آنچه درباره “سینما نیمکت” نمی دانید:

محمد رحمانیان چهره شاخص عرصه نمایش و یکی از مهمترین کارگردانان کشورمان، همواره به سینما نیز علاقه نشان داده است.

رد و سایه علایق سینمایی رحمانیان را می‌شود در نمایش‌های اخیر او “سینماهای من” و “هامون‌ بازها” به‌عینه مشاهده کرد. “سینماهای من” نه‌ تنها به سینماها و فیلم‌های قدیمی ارجاع می‌دهد و حسی نوستالژیک را در مخاطب برمی‌ انگیزاند که به بازخوانی انتقادی گذشته نیز می‌ پردازد.

فیلم “سینما نیمکت” می‌ تواند یکی از شاخص‌ ترین آثار هنر و تجربه امسال باشد. این کارگردان برجسته تئاتر که اولین فیلم سینمایی جدی‌اش “سینما نیمکت” را در بخش هنروتجربه جشنواره فجر دارد اما این اتفاق برایش قابل پیش بینى نبوده است.

رحمانیان معتقد است “سینما نیمکت” یک فیلم بسیار ساده و کلاسیک است و نمی‌ تواند در بخش هنر و تجربه حضور داشته باشد. رحمانیان درباره فیلمش می‌گوید: اگر همه دنیا بگویند “سینما نیمکت” فیلم بدی است، من می‌دانم که فیلم‌ ام خوب است و دست‌ کم از بعضی آثار پذیرفته‌ شده در بخش سودای سیمرغ بهتر است.

حضور کارگردانان تئاتر در سینما پیشینه‌ ای دیرین دارد. در سالهای پس از انقلاب حمید سمندریان یک‌ بار به سینما آمد و “تمام وسوسه‌های زمین” را کارگردانی کرد. علی رفیعی دیگر تئاتری برجسته‌ای است که با “ماهی‌ها عاشق می‌ شوند” و “آقا یوسف” حضور در سینما را تجربه کرده است.

محمد رحمانیان هم پیش از “سینما نیمکت” و فیلم “کنسل” که در کانادا و با حضور مهتاب نصیرپور کارگردانی کرده (فیلمی که هنوز هیچ نمایش داخلی و خارجی نداشته) به‌عنوان فیلمنامه‌‌ نویس نیز در سینما حضور داشته است. از جمله آثار نوشتاری رحمانیان می‌توان به “پاداش” ساخته کمال تبریزی و “کتاب قانون” مازیار میری اشاره کرد.

image

عوامل فیلم:

کارگردان: محمد رحمانیان
تهیه کننده: تورج منصورى
فیلمنامه: مهدى رحمانیان
فیلمبردار: تورج منصورى
صدابردار: پرویز آبنار
چهره پرداز: مجید اسکندرى
تدوین: حسن ایوبى
موسیقى: فردین خلعتبرى
عکاس: احسان نقابت

بازیگران: على عمرانى، مهتاب نصیرپور، اشکان خطیبى، هومن برق نورد، اصغر پیران و رضا ناجى

خلاصه داستان: “سینما نیمکت” داستان یک گروه دوره گرد نمایشى است که در سال هاى ۶٨-٧٣ (دوران ممنوعیت ویدیو) فیلم هاى تاریخ سینما را در روستاهاى دورافتاده و قهوه خانه ها براى مردم اجرا مى‌کنند.

درباره نویسنده

پویان صدقی

پویان صدقی

نظر بدهید