سینمای ایران

“خانه دختر” به دستور وزیر ارشاد بایگانى شد

image

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی نامه ای به حبیب ایل بیگی رئیس اداره نظارت و ارزشیابی دستور بایگانی شدن فیلم سینمایی “خانه دختر” را صادر کرد تا یک سال تلاش سازندگان فیلم برای اکران فیلم شان بی نتیجه بماند و “خانه دختر” به فهرست فیلم های آرشیو شده سینمای ایران اضافه شود.

فیلم “خانه دختر” فیلمی است محصول بخش خصوصی که بیش از یک میلیارد تومان هزینه تولید آن شده است. این فیلم دی ماه سال ۹۲ پروانه ساخت گرفت و تابستان سال ۹۳ جلوی دوربین رفت. سازندگان فیلم قصد داشتند فیلم شان را قبل از جشنواره سی و سوم اکران عمومی کنند اما موفق به دریافت پروانه نمایش نشدند و کمی مانده به جشنواره فجر پروانه نمایش فیلم صادر شد تا فیلم شهرام شاه حسینی راهى جشنواره سی و سوم شود اما نمایش در جشنواره فجر آغاز مشکلات “خانه دختر” بود و برخی واکنش ها و اعتراضات باعث شد سازندگان فیلم که در حال برنامه ریزی برای اکران عید فیلم شان بودند مجددا راهی شورای پروانه نمایش شوند.

در این میان پرویز شهبازی نویسنده فیلمنامه “خانه دختر” به انتقادات و برداشت ها برخی رسانه ها از فیلم واکنش نشان داد. همزمان شهرام شاه حسینی از حذف فیلم از داوری جشنواره فجر خبر داد. فیلم نهایتا اردبیهشت ماه برای بار دوم پروانه نمایش گرفت اما در حالی که فیلم مهیا اکران دوم عید می شد واکنش کمیسیون فرهنگی باعث عقب نشینی دوباره وزارت ارشاد و منتفی شدن اکران فیلم شد.

بار دیگر سازندگان فیلم راهی وزارت ارشاد شدند. این بار شورا باز هم اصلاحیه داد و سازندگان برخی را انجام و برخی با صحبت طرفین حل کردند اما این پروانه نمایش هم دوای درد “خانه دختر” تبود تا محمد شایسته فیلمش را در اختیار شورای پروانه نمایش بگذارد و بگوید: هر چقدر لازم است از فیلم حذف کنید اما پروانه نمایش آن را بدهید. نهایتا سکانس مطب دکتر به طور کامل حذف و یکى دو سکانس حساسیت زا کوتاه شد و فیلم نه تنها پروانه نمایش گرفت بلکه با گروه اریکه ایرانیان برای اکران بعد از “این سیب هم برای تو” قرار داد بست. در حالیکه فیلم سیروس الوند هفته قبل از کف فروش افتاده بود، شورای صنفی ثبت قرار “خانه دختر” را یک هفته به تعویق انداخت تا نظر وزیر ارشاد را درباره اکران این فیلم جویا شود اما علی جنتی در نامه ای به سازمان سینمایی اعلام کرد فیلم اکران نشود. دستوری که با جمله “اکران فیلم فعلا صلاح نیست” به سازندگان اعلام شد.

جمله “فعلا صلاح نیست اکران شود” ۹ سال قبل در آخرین روزهای تیر سال ۸۶ در حالی که فیلم “سنتوری” داریوش مهرجویی بعد از چند بار جرح و تعدیل پروانه نمایش گرفته بود و قراردادش را در شورای صنفی نمایش با گروه سینمایی قدس ثبت کرده بود به سازندگان فیلم اعلام شد. تا مدتی کسی از دستور صفارهرندی وزیر وقت ارشاد اطلاع نداشت تا اینکه بعدا از میان گفته های مسئولان وقت مشخص شد که آنها هم فیلم را در آستانه اکران برای وزیر ارشاد به نمایش گذاشته اند و وزیر،حکم به بایگانی شدن فیلم داده است. بعد از “سنتوری” فیلم های زیادی با فرایند های مختلف امکان اکران پیدا نکردند تا نه سال بعد عین اتفاق فیلم مهرجویی برای “خانه دختر” این بار در دولت یازدهم بیفتد.

در خصوص چند و چون اتفاقات رخ داده برای “خانه دختر” محمد شایسته تهیه کننده فیلم اعلام کرد سازندگان فیلم به زودی در یک نشست خبری به اتفاقات رخ داده واکنش نشان خواهند داد.

درباره نویسنده

آریان امیرخان

آریان امیرخان

نظر بدهید