سینمای جهان

۱۰ نکته غافل‌گیرکننده در فهرست نامزدهای گلدن گلوب ۲۰۱۶/ بی‌اعتنایی عجیب به تارانتینو استیون اسپیلبرگ و مایکل کیتون

۱-۴۵

فصل جوایز ۲۰۱۵ با انتشار فهرست نامزدهای دریافت جایزه گلدن‌ گلوب در حال ادامه است، فهرست نامزدهای حاضر در مراسم گلدن گلوب ۲۰۱۶ حالا بیش‌تر از هرچیز ما را نسبت به سرانجام رقابت بهترین فیلم‌های سال سردرگم کرده. این انتخاب‌ها برای اسکار امسال چه معنایی دارند؟ شاید بهتر باشد پیش از آن به ۱۰ نکته غافل‌گیرکننده در میان اسامی حاضر در فهرست نامزدهای دریافت جایزه گلدن گلوب ۲۰۱۶ بپردازیم:

بازیگران «اسپات لایت» جدی گرفته نمی‌شوند
یک روز پس از آن‌که ریچل مک آدامز برای بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه انجمن بازیگران (SAG) شد، دیگر بازیگران حاضر در این فیلم به‌ کلی از سوی گلوب نادیده گرفته شدند. بسیاری پیش از این مایکل کیتون و مارک رافالو را از شانس‌های اسکاری امسال می‌دانستند (و کیتون را یک برنده بالقوه). هر دو بازیگران در فهرست نامزدهای دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد سال حضور ندارند و این برای فیلمی که به سمت جایزه بهترین فیلم سال قدم برمی‌دارد اتفاق عجیبی است.

«کرول» گروه را رهبری می‌کند
بسیاری انتظار حضور درخشان «اسپات لایت» را در این دوره مراسم گلدن گلوب داشتند اما قهرمان غیرمنتظره کسی جز تاد هینز با فیلم «کرول» نبود. با وجود این‌که فیلم با بی‌انصافی در میان کاندیداهای دریافت جایزه بهترین فیلم‌نامه‌ حضور ندارد اما در بخش بهترین فیلم، کارگردانی، موسیقی متن، بازیگر زن (رونی مارا و کیت بلانشت) خوش درخشیده تا درنهایت با پنج نامزدی، فیلم پیشتاز این دوره از مراسم باشد. این شاید در آینده نامزدی اسکار بهترین فیلم را هم برای «کرول» به ارمغان بیاورد.

جانی دپ نداریم
چند سال پس از آن‌که دپ برای بازی در فیلم‌های «آلیس در سرزمین عجایب» و «توریست» در یک سال و یک رشته موفق به دریافت دو نامزدی شد، بازی‌اش در «عشاء سیاه» موردتوجه گلوب قرار نگرفت. باز هم بسیاری از طرفداران اجرای دپ در این فیلم معتقد بودند او برای اولین بار پس از «سوئینی تاد» نامزد دریافت جایزه اسکار خواهد شد. بااین‌حال این سناریویی نبود که انجمن مطبوعات خارجی هالیوود آن را بپسندد.

مایکل شانون به جلب حمایت منتقدان برای اجرایش در «۹۹ خانه» ادامه می‌دهد
یکی از داستان‌‌های موفقیت‌آمیز و جالب‌توجه فصل جوایز تاکنون متعلق به فیلم کم‌تر دیده شده «۹۹ خانه» با بازی مایکل شانون و به کارگردانی رامین بحرانی (فیلمی با فروش زیر ۱٫۵ میلیون دلار) بوده است. شانون به لطف انجمن منتقدان لس‌آنجلس، انجمن بازیگران و حالا گلدن گلوب به یکی از مدعیان اصلی دریافت جایزه اسکار تبدیل شده است. اجرای او که تا کمی پیش تیری در تاریکی بود حالا به یکی از برگ‌های برنده اسکار امسال تبدیل شده است.

ترانه افتضاح سم اسمیت برای فیلم تازه جیمز باند از گروه «د ویکند» و مایلی سایرس جلو می‌زند
به نظر می‌آید هیچ کس ترانه «Writing’s on the Wall» سم اسمیت برای فیلم «اسپکتر» را دوست نداشته باشد، بااین‌حال اعضای انجمن مطبوعات خارجی هالیوود بر انتخاب خود پافشاری کرده‌اند و این ترانه را بر کارهای دیگری ازجمله ترانه‌های Earned it و Hands of Love ترجیح داده‌اند. تصمیم اعضای آکادمی لزوماً مشابه نخواهد بود. اگرچه غالباً نکته تناقض‌آمیزی در میان نامزدهای حاضر در این رشته به چشم نمی‌آید.

آلیشیا ویکاندر دو نامزدی دریافت کرده
گلدن‌گلوب به درستی آلیشیا ویکاندر را برای اجرایش در «دختر دانمارکی» تام هوپر انتخاب کرده تا او را به یکی از برندگان خوش‌شانس‌تر در میان بازیگران نقش مکمل زن تبدیل کند. او دومین نامزدی‌اش را برای بازی در «اکس ماشینا» ساخته الکس گارلند دریافت کرده تا به این ترتیب هم‌چنان درباره وضعیت او در مراسم اسکار مردد باقی بمانیم. آیا او کنار می‌کشد؟ یا برای رقابت با بهترین‌های امسال تلاش خواهد کرد؟

کریستن استوارت دست خالی می‌ماند
کریستن استوارت، با دریافت چند جایزه غافل‌گیرکننده از سوی حلقه‌های مختلف منتقدان، برای بازی در «ابرهای سیلس ماریا» به یکی از مدعیان احتمالی فصل جوایز شباهت داشت؛ اما با وجود میل جمعی به حضور حداکثری ستارگان در فهرست نامزدها، گلوب او را به شکل عجیبی کنار گذاشت. (بااین‌حال استوارت شایستگی حضور در این فهرست را داشت).

گلوب با فیلم «پل جاسوس‌ها» ساخته استیون اسپیلبرگ رابطه خوبی ندارد
استیون اسپیلبرگ تابه‌حال ۱۴ بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شده که ۱۱ بار آن در بخش بهترین فیلم سال بوده است. باوجود این‌که اسکار او را با فیلم‌های «رنگ ارغوانی» و «هوش مصنوعی» نادیده گرفت اما او در گلدن گلوب به چیزی که شایسته‌اش بود رسید. بااین‌حال اوضاع برای درام جنگ سرد «پل جاسوس‌ها» به شکل دیگری است و این فیلم تنها نامزدی دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای مارک رایلنس به همراه آورده.

«مد مکس» جایگاهش را به‌عنوان یکی از مدعیان اصلی اسکار حفظ می‌کند
همه‌چیز با دریافت جایزه بهترین فیلم سال از سوی هیئت ملی نقد شروع شد. حالا انجمن مطبوعات خارجی هالیوود اوضاع را روشن‌تر کرده، «مد مکس: جاده خشم» جورج میلر یکی از مدعیان بزرگ امسال است. اعضای انجمن این فیلم را در دو بخش بهترین فیلم سال و بهترین کارگردانی راه داده‌اند تا با حفظ جایگاه در اسکار امسال به مسیر خود ادامه دهد. شاید حالا بشود گفت میلر برای دریافت جایزه بهترین کارگردانی شانس بالایی دارد.

بهترین بازیگر زن در فیلم کمدی یا موزیکال
امسال بهترین فصل جوایز را برای بازیگران زن کاریزماتیک شاهد هستیم: ایمی شومر، ملیسا مک کارتی، جنیفر لارنس، لیلی تاملین و مگی اسمیت همگی برای دریافت جایزه بهترین بازیگر زن حضور دارند. چنین اتفاقی لزوماً غافل‌گیرکننده نیست؛ اما عدم حضور مریل استریپ با فیلم «ریکی و فلش» جای تعجب دارد. مگی اسمیت هم به‌طورقطع شانس زیادی در این فهرست نخواهد داشت اما بازار هواداران شومر، مک کارتی، لارنس و تاملین داغ است و هر روز نام یکی از آن‌ها را در میان مهم‌ترین اخبارهای روز هالیوود می‌شنویم.

درباره نویسنده

پویان صدقی

پویان صدقی

نظر بدهید