سینمای جهان

اعلام نامزدهای جوایز انجمن کارگردانان امریکا

inarritu

«صنف کارگردانان امریکا» روز گذشته فهرست نامزدهای بهترین کارگردانی امسال را اعلام کرد. فیلمسازان سرشناسی همچون آلخاندرو جی. ایناریتو، جرج میلر، تام مک‌کارتی، آدام مک‌کی و ریدلی اسکات در میان نامزدهای این فهرست قرار دارند و یک‌بار دیگر حذف تاد هینز کارگردان فیلم تحسین‌شده «کارول» از فهرست نامزدهای امسال اتفاق عجیبی به نظر می‌رسد، آن‌هم در حالی که ساخته اخیر این فیلمساز مستقل امریکایی با استقبال گسترده منتقدان روبه‌رو شده است.

به گزارش «ورایتی»، صنف کارگردانان امریکا (DGA) امسال یک شاخه جدید تحت عنوان کارگردان فیلم‌اولی را نیز به فهرست کارگردان‌های برگزیده خود اضافه کرده است.

نامزدهای سینمایی انجمن کارگردانان امریکا» که توسط طیف وسیعی از اعضای این صنف (شامل بیش از ۱۶ هزار عضو) تعیین می‌شوند، از دیرباز رقم‌زننده فهرست نهایی نامزدهای اسکار در دو رشته بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بوده‌اند. از میان فیلمسازانی که در سال‌های اخیر در فهرست نامزدهای «صنف کارگردانان امریکا» قرار داشتند اما نتوانستند به فهرست نهایی نامزدهای اسکار بهترین کارگردانی دست پیدا کنند، می‌توان به کلینت ایستوود («تک‌تیرانداز امریکایی»)، پل گرین‌گرس («کاپیتان فیلیپس») و از همه جنجالی‌تر، بن افلک («آرگو») و کاترین بیگلو («سی دقیقه بامداد») اشاره کرد.

از میان مهم‌ترین فیلم‌هایی که در سال‌های اخیر نامزدی صنف کارگردانان را به دست آوردند اما نتوانستند به فهرست نامزدهای اسکار بهترین فیلم راه یابند، می‌توان به «دختری با خالکوبی اژدها»، «شوالیه تاریکی»، «لباس غواصی و پروانه» و «به سوی طبیعت وحشی» اشاره کرد.

از طرف دیگر، این سومین‌بار است که ایناریتو نامزدی انجمن کارگردانان امریکا را دریافت می‌کند. او سال گذشته با فیلم «بردمن» به عنوان برنده نهایی اعلام شد و در سال ۲۰۰۵، برای «بابل» نیز نامزدی کسب کرد.

اسکات نیز تا امروز سه بار نامزد شده: یک‌بار در سال ۱۹۹۱ برای «تلما و لوییز» و بعدتر در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ به ترتیب برای فیلم‌های «گلادیاتور» و «سقوط شاهین سیاه». او برای تک‌تک فیلم‌های یادشده نامزدی اسکار همان سال را نیز به دست آورده است.

این اولین‌بار است که نام فیلمسازانی همچون مک‌کارتی، مک‌کی و میلر در میان نامزدهای «صنف کارگردانان امریکا» قرار می‌گیرد.

علاوه‌بر این، شاخه جدیدی که امسال اضافه شده شامل کارگردان‌هایی می‌شود که در سال ۲۰۱۵ اولین فیلم بلند سینمایی خود را در سینماهای لس آنجلس یا نیویورک روی پرده برده‌اند. فیلم‌های خارجی نیز در این رای‌گیری شرکت دارند و لزومی ندارد که سازندگان‌شان حتما عضو صنف کارگردانان امریکا باشند.

فهرست نامزدهای امسال به شرح زیر است:

نامزدهای اصلی انجمن کارگردانان امریکا:

آلخاندرو گونزالس ایناریتو برای «بازگشته»

تام مک‌کارتی برای «کانون توجه»

آدام مک‌کی برای «رکود بزرگ»

جرج میلر برای «مکس دیوانه: جاده خشم»

ریدلی اسکات برای «مریخی»

 

نامزدهای فیلم‌اولی:

فرناندو کوئیمبرا برای «گرگی دم در»

جوئل ادگارتن برای «هدیه»

الکس گارلند برای «اکس ماکینا»

ماریل هلر برای «خاطرات یک دختر نوجوان»

لاسلو نمش برای «پسر شائول»

 

نامزدهای سایر رشته‌ها از جمله تلویزیون و مستند نیز فردا اعلام می‌شوند. شصت و هشتمین دوره اهدای جوایز سالانه «صنف کارگردانان امریکا» نیز، ششم فوریه برگزار خواهد شد.

درباره نویسنده

پویان صدقی

پویان صدقی

نظر بدهید

۱۵۱ نظر